The Bloom Box


Urządzenie, które swego czasu zrobiła dużo szumu w Dolinie Krzemowej. Mała skrzynka wielkości kartonu soku owocowego jest w stanie zasilić średnio do 4 typowych azjatyckich domów, bądź do dwóch europejskich.
Bloom Box dostępny jest w wielu wersjach, w zależności od zapotrzebowanie, dla przykładu podam, że urządzenie wielkości średniej lodówki ma możliwość zasilenia do 100 domów lub jednego dużego budynku!
„Mała elektrownia” ujrzała światło dzienne na początku 2010 roku.

Co znajdziemy w środku i jak to działa?

Wewnątrz zobaczymy ogniwa paliwowe, gdzie zostały umieszczone ceramiczne i protonowe membrany. Przedzielone zostały metalowymi płytami katalicznymi. Aby zmniejszyć koszty produkcji, zamiast platyny zastosowano tani stop metalu.
Powoli czyste paliwo (gaz ziemny, biogaz ze składowisk odpadów, energia słoneczna itp.) wraz z tlenem jest wpuszczane do środka i po chwili pod wpływem reakcji chemicznej wytwarzana jest elektryczność! Około 64 takie ogniwa są w stanie zasilić małą restaurację/kawiarnię.

Głównym składnikiem urządzenia jest – pospolity plażowy piasek. Z tego materiału wykonane są ceramiczne płyty umieszczone wewnątrz The Bloom Box. Powyższe płyty pokryte zostały czarną i zieloną barwą, której skład jest ściśle strzeżony przez producenta.
Po premierze koszt urządzenia wahał się w granicach 700 tys.$ – 800 tys.$. Urządzenie stanowi źródło energii dla największych placówek m.in Google, Ebay, CIA, lotnisko w San Francisco. Producent zapewnia, że przy wejściu „skrzynki” do masowej produkcji koszt wyprodukowania jednej sztuki nie przekroczy 3 tys.$!

Niewątpliwie urządzenie jest godne uwagi, jednak biorąc pod uwagę cenę, w Polsce, tylko nieliczni będą sobie mogli pozwolić na zakup. W przypadku niższej ceny, The Bloom Box powinien się szybko zwrócić i zacząć stanowić darmową energię elektryczną (nie licząc kosztów paliwa). Jako ciekawostkę dodam, że Ebay w przeciągu roku użytkowania Bloom Box zaoszczędził 100 tys. $.

Foto: geeksaresexy.net i wired.com

Czytający trafili na stronę szukając:

  • bloom box

Leave a Reply


*