W USA zaprezentowano nowe laboratorium, które zostało tak zaprojektowane, aby pokazać, że typowy podmiejski dom dla czterech osób, jest w stanie wyprodukować tyle energii, ile zużyje w przeciągu roku. Całoroczny eksperyment ma pomóc naukowcom w udoskonaleniu energooszczędnych technologii i opracowaniu korzystnych standardów projektowania „zielonych domów”. Zmniejszy to całkowite zużycie energii, zredukuje ilość szkodliwych zanieczyszczeń oraz pomoże zaoszczędzić rodzinie pieniądze.

Jak wygląda wewnątrz?

Unikalny budynek zarówno wygląda jak i zachowuję się jak zwyczajny dom, został wybudowany zgodnie z najnowszymi normami LEED Platinum. Jest dwupiętrowy, posiada 4 sypialnie oraz 3 łazienki. Budynek zawiera energooszczędną konstrukcję i urządzenia oraz system fotowoltaiczny, a także słoneczne ogrzewanie wody.

Po co to wszystko?

Cały projekt tak naprawdę ma pokazać, czy jesteśmy w stanie wybudować dom spełniający tytułowe kryterium. Po za tym pozwoli opracować nowe standardy projektowania i metody badań dla wschodzących technologii energooszczędnych oraz przyspieszy ich wdrożenie.

Co z mieszkańcami?

Badacze NIST wykorzystując specjalistyczne oprogramowanie i systemy mechaniczne będą symulować zachowanie czteroosobowej rodziny (włączanie/wyłączanie świateł, zużywanie wody, wydzielanie ciepła i wilgoci). W trakcie trwania eksperymentu nikt nie będzie miał prawa wstępu do domu.
System fotowoltaiczny zasili urządzenia i oświetlenie – oczywiście – na tyle, na ile pozwoli pogoda. Nadmiar energii będzie wysyłany za pośrednictwem inteligentnego licznika elektrycznego do lokalnej sieci energetycznej. W przeciągu dnia dom nie wyprodukuje energii, która zaspokoi jego potrzeby, dlatego skorzysta z sieci energetycznej. Jednak przez okres całego roku, wytworzy taką jej ilość, która w pełni pokryje jego zapotrzebowanie.

Projekt na bieżąco można śledzić na: http://www.nist.gov/el/nzertf/

Leave a Reply


*