Freiburg jest miastem z 200 tys. mieszkańców, położonym w pięknej okolicy, na skraju Black Forest w południowych Niemczech.
Uniwersyteckie miasto, ważna miejscowość przemysłowa i handlowa oraz ośrodek turystyczny. Jednak dzisiaj powyższe miasto jest znane jako ekologiczna stolica Niemiec. Jednym z głównych zajęć mieszkańców jest recykling. Dojeżdżają do pracy, używając rowerów i komunikacji miejskiej. W jednej częsci miasta zabroniony jest wjazd samochodów: muszą parkować na przedmieściach na specjalnym parkingu z bateriami słonecznymi na dachu.

Na obrzeżach miasta znajduje się specjalna dzielnica, gdzie wszystkie domu są zasilane energią słoneczną.
Mieści się tam jeden, wyjątkowy dom, który na pierwszy rzut wygląda raczej strasznie. Jest to ekologiczny dom o nazwie Heliotrope.

Wygląda jak mała wieża, umiejscowiona na wąskiej platformie. W centrum domu, znajdują się spiralne schody. Jeśli udamy się na wyższe piętro, naszym oczom ukaże się olbrzymi, jasny pokój z potrójnie przeszklonymi oknami i obszerne balkony. Kolosalne baterie słoneczne zapewniają energię do ogrzewania, gotowania, chłodzenia, oświetlania oraz innym domowym urządzeniom.
Jednak nie to jest najciekawsze! Najbardziej interesujący jest fakt, że budynek się obraca. Od ranka, aż do nocy – w celu zmaksymalizowania produkcji energii. Konstrukcja poruszą się bardzo wolno, pomimo to ruch jest dostrzegalny. Właściciel porównuje dom, do lekko kołyszącego się na falach statku lub domku wysoko na drzewie, gdyż odczucia są podobne. Najlepszą informacją jest to, że zastosowana technologia działa! Budynek produkuje pięć razy więcej energii, niż zużywa!

Freiburg jest oknem do przyszłości, pokazuje jak bardzo miejski styl życia może ulec zmianie. Być może, jednego dnia, wszyscy będziemy mieszkać w domach jak Heliotrope. Jeżeli tak się stanie, na pewno rachunki za prąd nie będą już więcej naszym zmartwieniem. Ponadto, widok z okna nigdy się nam nie znudzi.

Czytający trafili na stronę szukając:

  • niezwykłe wynalazki
  • darmowa energia wynalazki
  • niezwykle wynalazki domowe

Leave a Reply


*