W zależności od pogody, turbiny wiatrowe mogą zmierzyć się z lekką bryzą lub mocnymi wichurami. Tak bardzo skrajne warunki wywołują problemy w zawiłym systemie sterowania. Chińscy naukowcy widzą rozwiązanie. Zainspirował ich sposób, w jaki człowiek przyswaja sobie wiedzę.

Większość turbin jest zaprojektowana tak, by osiągać możliwie maksymalną moc przy pewnej prędkości wiatru, zwanej prędkością znamionową. W wiatrach powyżej lub poniżej wcześniej wspomnianej wartości, system kontroli może wprowadzić zmiany w turbinie, takie jak korekcja kąta łopat lub zmiana elektromagnetycznego momentu obrotowego.

Te czynności pomagają utrzymać możliwie wysoką wydajność przy lekkich wiatrach oraz zapobiegają uszkodzeniu całej konstrukcji przy porywistych wichurach.
Wiele systemów kontroli opiera się na skomplikowanych i kosztownych obliczeniowo modelach zachowań turbin. Chińska grupa naukowców postanowiła podejść do problemu z zupełnie innej strony.

Uczeni opracowali inspirowane biologicznie oprogramowanie. Doświadczenia przeprowadzone w przeszłości i ich wyniki wpłynął na to jak w przyszłości, w danej sytuacji, zachowa się system kontroli turbiny. W symulacjach kontroler początkowo uzyskał kiepskie wyniki, ale szybko nauczył się jak je poprawić, uzyskując tym samym wydajność większą, niż przy tradycyjnym sterowaniu. System opisany powyżej jest atrakcyjny ze względu na jego prostotę. Naukowcy podsumowują, że „Metoda oparta na pamięci człowieka dostarcza nam wiele nadziei na to, iz wkrótce uda się zwiększyć efektywność przetwarzania energii wiatrowej”.

Leave a Reply


*