Za oknami lato w pełni, żar leje się z nieba, większość ludzi właśnie w tym okresie – na przełomie lipca i sierpnia wybiera się na urlop. W czasie ferii zimowych wyjeżdżamy do ciepłych krajów pod hasłem – odwołujemy zimę – zatem w środku wakacji powinno być analogicznie, prawda? Tak nie jest, pomimo dużych temperatur u nas, Polacy wyjeżdżają za granicę, aby poznać nowych ludzi, obyczaje tamtejszych narodowości, a co najważniejszeodpocząć od szarej rzeczywistości, choć na chwilę zapomnieć o problemach.

W upalne dni należy dbać, o to, aby posiadać z sobą zapas wody, uniemożliwiający odwodnienie organizmu. Wiadomo – im zimniejszy, tym lepszy – jednak jak utrzymać niską temperaturę bez potrzeby używania olbrzymich lodówek? Bardzo prosto!


    • I Sposób

Najłatwiej obiżyć temperaturę napoju, poprzez włożenie go do pojemnika z zimną wodą i kostkami lodu oraz solą (około łyżeczka na jeden litr wody). No dobrze, ale dlaczego sól? Owa substancja spowoduje, że woda, osiągnie niższą temperaturę, nic w przypadku użycia tylko kostek lodu. Należy co jakiś czas przemieszać cały roztwór, aby sól dobrze się rozpuściła.
Jako ciekawostkę dodam, że najszybciej schładzają się napoje w puszkach, natomiast trochę wolniej sposób działa na napoje w butelkach szklanych i plastikowych.


    • II Sposób

Namoczony ręcznik owijamy dookoła naszego pojemnika z napojem. Taki zestaw, możemy położyć nawet w najbardziej nasłonecznionym miejscu, a pomimo to, zawartość naczynia pod ręcznikiem będzie stale chłodna. Jest jednak jeden warunek – ręcznik musi być wilgotny.
Gdy mamy dostęp do morza, wkładamy nasz napój do reklamówki, a następnie umieszczamy w wodzie. Aby całość pozostała na dnie, przykładamy ją kamieniem.
Jeżeli spędzamy czas z dala od tafli wody, jednak nadal na plaży – zakopujemy nasz napój w wilgotnym piasku.


    • III Sposób – lodówka domowej roboty

Potrzebujemy dwa gliniane naczynia np. doniczki. Na spód większego nasypujemy piasek, kolejno wkładamy mniejszy pojemnik i przestrzeń pomiędzy dwoma ściankami uzupełniamy również piachem. Następnie zalewamy go zimną wodą. Do pojemnika wewnątrz wkładamy napoje lub żywność, a od góry naszą lodówkę przykrywamy, zamoczonym w zimnej wodzie ręcznikiem (pilnujemy, aby był wilgotny).

Ostatni sposób jest najlepszy, z racji tego, że nasz prowiant, nie ma kontaktu z wodą, tym samym dłużej pozostanie chłodny.

Na koniec rozwieję wszelkie wątpliwości, jeśli chodzi o chłodzenie napojów poprzez przekazanie ich osobie z zimnymi dłońmi – to nie działa!

Czytający trafili na stronę szukając:

  • jak szybko schłodzić napój
  • jak schłodzić napój bez lodówki
Categories: Poradniki 1 likes

Leave a Reply


*