Oświetl swój dom tą samą ilością żarówek, ale za mniejsze pieniądze. Wymienienie 15 z nieefektywnych żarówek żarowych może zaoszczędzić około 160 PLN rocznie.

Tradycjonalne żarówki zużywają bardzo dużo energii (ponadto około 90% z tej wartości uwalniane jest jako ciepło) do produkcji światła. Stracona energia to pieniądze, które wyrzucamy!

Istnieją 3 wyjścia z tej sytuacji:

 • energooszczędne żarówki
 • świetlówki kompaktowe
 • żarówki LED

 • ENERGOOSZCZĘDNE ŻARÓWKI – OKOŁO 25% OSZCZĘDNOŚCI  Żarówki ze zdjęcia łudząco przypominają tradycyjne, jednak w rzeczywistości tak nie jest. Ten typ posiada wewnątrz szklanej bańki kapsułkę, zawierającą gaz, zwiększający wydajność oraz żywotność do około 300% w stosunku do tradycyjnej żarówki. Są dostępne w szerokim zakresie kształtów i kolorów oraz „zadymieniach”.


  ŚWIETLÓWKI KOMPAKTOWE – OKOŁO 75% OSZCZĘDNOŚCI  Świetlówki kompaktowe są kręconymi wersjami długich rur fluorescencyjnych, jakie zapewne gros osób posiada w garażu lub pomieszczeniu gospodarczym. Zużywają znacznie mniej energii, niż żarówki tradycyjne, stąd ich koszt zwraca się po około 9 miesiącach.
  Omawiane źródła światła możemy spotkać na rynku w różnych kolorach, w tym jasnych ciepłych (z białego na żółty) tonach. Niektóre z nich są umieszczone w pokrywie, aby bardziej rozpraszać światło. Zapewniają podobny kształt do tradycyjnych żarówek. Dostępne są również zaciemnione modele.
  Świetlówki zawierają niewielkie ilości rtęci, z tego powodu, po zużyciu, powinny być zwracane do odpowiednich punktów.


  ŻARÓWKI LED – OD 75%-80% OSZCZĘDNOŚCI  Dioda elektroluminescencyjna (LED) to rodzaj oświetlenia półprzewodnikowego. Energia elektryczna przekształcana jest na światło. Kiedyś używane jako oświetlenie punktowe o kolorze białym. W dzisiejszych czasach to jedna z najbardziej energooszczędnych i najszybciej rozwijających się technologicznie alternatyw dla tradycyjnego rozwiązania oświetlenia. LEDy z logiem ENERGY STAR zużywają od 20-25% energii i ich żywotność jest 25-krotnie większa w stosunku do tradycyjnych żarówek.

  Żarówki LED są dostępne w wielu wariantach, takich jak zamienniki 40W, 60W, 75W, w różnego rodzaju oprawach. Na chwile obecną omawiany na końcu artykułu sposób oświetlenia jest drogi, jednak za pójściem w kierunku zastąpienia dotychczasowych źródeł światła LEDami przemawia fakt znacznej oszczędności energii. Miejmy nadzieję, że gdy pojawi się większa konkurencja, ceny zostaną znacznie obniżone.

  Categories: Poradniki 2 like

  Leave a Reply


  *