tło-self-drivingMożesz winić swój samochód za to, że jest nieekonomiczny lub ma za duże spalanie. W połowie to Twoja noga na gazie jest problemem. Gwałtowne ruszanie, „przepalanie tłoków”.
To właśnie Ty jedziesz 20km/h więcej, niż obowiązujące ograniczenie, tylko po to, aby dojechać do celu o marne 2 minuty wcześniej.

Twój samochód mógłby spalić mniej, gdyby ktoś inny siedział za kierownicą. W przyszłości tym kimś może być… komputer.

Przepisy

Gubernator Jerry Brown podpisał ustawę, która utoruje drogę sterownikom self-driving w Kalifornii. Ustanowiono przepisy dotyczące bezpieczeństwa i wydajności w celu testowania i obsługi samochodów osobowych i ciężarowych na podrzędnych drogach.

Ustawę podpisano w siedzibie Google. Firma testuje flotę 12 samochodów. Przejechano już około 450 000 km bez ani jednej stłuczki.
Technologia jest rozwijana w celu zmniejszenia korków, zwiększenie bezpieczeństwa na drogach i usunięcia przeszkód, uniemożliwiających prowadzenia samochodu przez osoby niepełnosprawne.

Opcje wyposażenia

Samochody mają już trochę automatyki w sobie. Samodzielne systemy parkingowe są dostępne w kilku egzemplarzach, ostrzeżenia zmiany pasa i czujniki zbliżeniowe, tempomat. Według Edmonds.com, używanie tylko tego ostatniego pozwala zaoszczędzić do 14% na benzynie, ale średnio ta wartość wynosi 7%.

Tempomat działa tylko powyżej powiedzmy 70 km/h. Chodzi mi tutaj o oszczędność paliwa, przez utrzymanie stałej i skutecznej prędkości na autostradach, brak gwałtownych przyspieszeń i hamowań.

Pozytywne aspekty self-driving

 • bezpieczeństwo
 • komputer nie będzie pijany, czy odurzony, a tym samym agresywny. W związku z tym urządzenie popełni na pewno mniej błędów, niż statystyczny człowiek.

 • skupienie
 • systemowi self-driving nie będzie przeszkadzać, że rozmawiasz przez telefon komórkowy, oglądasz film, przeglądasz internet. Nie rozproszy się – doprowadzi Cię do celu bezpiecznie.

 • rewolucja w podróży
 • jesteś zmuszony jechać gdzieś w nocy, dzięki self-driving w trakcie jazdy będziesz się mógł przespać bez obawy o swoje zdrowie.

 • samochód przyszłości
 • jeżeli samochody praktycznie bez Twojej ingerencji odstawią Cię pod wyznaczony adres, to czy zrobi im różnicę, czy Ty będziesz w samochodzie czy nie? Zamów artykuły spożywcze przez internet i wyślij po ich odebranie swój pojazd. Specjalni pracownicy zapakują towar do bagażnika i samochód oddali się w kierunku Twojego domu. Nieprawdopodobne prawda?
  Wyślij samochód gdziekolwiek i usiądź na wygodnej kanapie, niech nic Cię nie obchodzi! Niestety jest to tylko żart, gdyż prawo Kalifornii wymaga obecności „drugiego kierowcy” na pokładzie. Wszystko w celu zapewnienia maksimum bezpieczeństwa w razie awarii systemu.

  Leave a Reply


  *