Nieustające wzrosty cen paliw i zwiększające się zanieczyszczenie powietrza, wymuszają działania w dziedzinie ogrzewnictwa. Instalacja solarna jest w stanie pokryć od 55%-65% zapotrzebowania na ciepłą wodę użytkową.
W przeciętnym domu znaczna część energii przeznaczana jest na podgrzewanie wody. Co prawda na rynku znajdziemy wiele nowoczesnych i funkcjonalnych kotłów gazowych lub olejowych, charakteryzujących się bardzo wysoką sprawnością i trwałością, jednak ich stosowanie staje się coraz mniej opłacalne.
Rosnące ceny tradycyjnych źródeł energii, głównie oleju opałowego i gazu, sprawiają, że użytkownicy kierują swoje oczy na alternatywne źródła zasilania. Promień słoneczny dociera do Ziemi w 8 minut 19 sekund, dostarczając tym samym olbrzymiej ilości energii, dla porównania dodam, że populacja ludzka nie byłaby jej w stanie wykorzystać w przeciągu roku!
Położenie Polski nie sprawia, że u nas jest inaczej. Pomimo pochmurnych dni, kiedy promieniowanie słoneczne jest zmniejszone o 50%, ilość energii docierającej do ziemi wartościowo jest równa 100 l/m^3 oleju opałowego w przeciągu roku. Jak to wykorzystać? Kluczem są kolektory słoneczne, zyskujące w Polsce coraz większe zainteresowanie za sprawa olbrzymich unijnych dopłat.

Nowa sposób oszczędzania

Dobrze dobrana instalacja solarna pozwala pokryć od 50 do 65% rocznego zapotrzebowania na ciepłą wodę użytkową. Jeżeli połączymy to z centralnym systemem ogrzewania, otrzymamy dodatkową oszczędność energii nieodnawialnej w wysokości do 20%. Weźmy pod uwagę, że przeciętny człowiek zużywa około 50l ciepłej wody w przeciągu 24 godzin. Aby podgrzać taka ilość wody potrzeba zaledwie 1m^2 powierzchni kolektora słonecznego!

Dla zaspokojenia potrzeb czteroosobowej rodziny w ciepłą wodę wystarcza podstawowe zestawy solarne. Pośłuże się tutaj ofertą firmy Schüco, która w takim pakiecie posiada dwa płaskie kolektory o powierzchni 4,10m^2 i mocy 3kW, stacji solarnej oraz naczynia 0 pojemności 300 litrów. Przeponowe naczynie sprawuje kontrolę nad właściwym ciśnieniem w instalacji. Funkcja odpowietrzania i napełniania, umieszczona w stacji solarnej ułatwia obsługę. Nie musimy się martwić dużym zużyciem prądu, gdyż pompę solarna cechuje nicki pobór energii elektrycznej. Powyższy system można połączyć zarówno z centralnym ogrzewaniem jak i wodą w basenie.

Substancją dostarczającą ciepła jest niezamarzający roztwór glikolu propylenowego. Obudowa kolektora jest odporna na korozję, poprzez zastosowanie aluminium.
Na rynku istnieje wiele zestawów solarnych, od tych najprostszych montowanych na stelażu lub bezpośrednio na dachu, przez kolektory służące również jako daszek, bądź zabudowa elewacji, po system, który sam obraca baterie słoneczną w kierunku słońca.
Ich konstrukcja została tak zaprojektowana, aby nie rzucała się zbytnio w oczy oraz nie szpeciła wyglądu budynków.

Czytający trafili na stronę szukając:

  • sposoby ogrzewania wody
  • sposoby podgrzewania wody

Leave a Reply


*